Financial Risk Manager (FRM)

Financial Risk Manager jest to certyfikat organizowany przez stowarzyszenie Global Assocation of Risk Managers i koncentruje się na zarządzaniu ryzykiem finansowym. Certyfikat powstał w 1997 roku. Na świecie jest ponad 20 000 osób posługującym się tym tytułem i liczba ta stale rośnie ze względu na duże zainteresowanie owym egzaminem. FRM jest bardzo dobrym rozszerzeniem egzaminu CFA lub Doradcy Inwestycyjnego i jest przydatny w przypadku pracy w firmach konsultingowych, w szczególności w dziale zarządzania ryzykiem.

 

Egzamin składa się z dwóch wymagających części, które w szczególności mają sprawdzić praktyczne umiejętności zdających. Odbywają się one dwa razy w roku, w sesji wiosennej i jesiennej. Obie części odbywają się tego samego dnia i każda z nich trwa cztery godziny, składając się odpowiednio ze 100 i 80 pytań zamkniętych. Jednakże, aby podejść do drugiej części trzeba zdać pierwszą.

 

Egzamin jest dosyć ciężki i jego zdawalność oscyluje w okolicach 45%. Jego pierwsza część sprawdza kandydatów ze znajomości narzędzi zarządzania ryzykiem, natomiast druga sprawdza to głównie w praktyce. Konieczna jest tutaj znajomość finansów ilościowych, statystyki i rachunku prawdopodobieństwa.

 

Koszt przystąpienia do programu to 300$, a cena każdego podejścia do egzaminu to 350$, 475$ lub 775$ w zależności od czasu, który pozostał do egzaminu. Istnieje możliwość zdania egzaminu w Warszawie w siedzibie jednej z firm konsultingowych.

 

Osoby cieszące się tytułem FRM znajdują prace w wielu instytucjach zajmujących się zarządzaniem ryzykiem finansowym począwszy od banków, przez przedsiębiorstwa, a kończąc na firmach doradczych czy konsultingowych. Polecam odwiedzenie strony organizacji GARP.

Powrót