Chartered Alternative Investment Analyst (CAIA)

Chartered Alternative Investment Analyst jest tytułem oferowanym przez CAIA Institiute, który jest swego rodzaju poszerzeniem wiedzy uzyskanej dzięki CFA o alternatywne inwestycje .Organizacja została utworzona w 2002 roku i zajmuje się coraz bardziej popularnymi alternatywnymi inwestycjami. Przykładowymi lokacjami kapitału mogą być materialne aktywa, taki jak kamienie szlachetne, sztuka czy antyki jak i również finansowe takie jak venture capital, private equity czy fundusze hedgingowe. W tym momencie tytułem CAIA może poszczycić się około 6700 osób w ponad 80 krajach na całym świecie. Warto również podkreślić, że owy tytuł jest jedyny w swoim rodzaju tzn. jest jedyną kwalifikacją dotyczącą alternatywnych form inwestowania. Warunkami koniecznymi do otrzymania tytułu jest zdanie dwóch egzaminów organizowanych przez instytut oraz jeden z dwóch warunków : dyplom licencjata i rok doświadczenia zawodowego lub 4 lata doświadczenia.

 

Aby dobrze przygotować się do egzaminów warto mieć solidne podstawy z matematyki, w szczególności z takich działów jak algebra, rachunek różniczkowy i prawdopodobieństwa czy statystyka. Oprócz tego trzeba się również wykazać znajomością prawa, matematyki finansowej oraz ekonomii. Zdawalność obu etapów egzaminów wynosi około 70%, a egzaminowani mogą przygotowywać się z dostarczonych przez instytut materiałów. Pierwszy etap trwa 5 godzin i składa się z 200 pytań wielokrotnego wyboru dotyczących zarówno strony etycznej jak i inwestycji oraz zarządzania ryzykiem. Drugi etap trwa również 5 godzin i zawiera 100 pytań zamkniętych oraz 3 zestawy pytań otwartych.

 

Niestety egzaminu nie można zdać w Polsce, a najbliższe możliwe lokalizacje to Sztokholm lub Frankfurt. Koszt uzyskania tytułu to około 3000$ biorąc pod uwagę opłatę startową i koszt każdego etapu egzaminu. Dodatkowo należy uiszczać roczną opłatę w wysokości 350$ za utrzymanie tytułu. W celu uzyskania większej ilości informacji warto odwiedzić stronę CAIA.

Powrót